Çamlıca Cami

Çamlıca Cami

Lokasyon

Yıl

2019

Uygulama Alanı

ÇAMLICA CAMİ AYDINLATMASI

63.000 kişilik namaz kılma kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük camisi olarak duyurulan camideki ana avize; 32, 24 ve 16 metre çaplı 3 çemberli, 60 metre yükseklik ve yaklaşık 7 ton ağırlık ile, 40 yıllık iş geçmişimizde ürettiğimiz en büyük avizedir.

Alüminyumdan mamul özel formlu avize gövdesi üzerine altın kaplı pirinç levhalarla giydirilmiş, üstüne ve altına titanyum kaplı paslanmaz çelik ve üstünde sonsuzluğu temsil eden desenli kaplama ile bitirilmiştir.

Avizenin yanı sıra, aynı kristal cam ve dekorlu difüzörlerin kullanıldığı 12 metre çaplı köşe kubbe avizeleri ve altın kaplama gövdeli, prizmatik kristal cam difüzörlü apliklerle tüm camiyi kapsayan aydınlatma uygulaması yapılmıştır.

Avizelerde direkt ve endirekt aydınlatma için, ışık renk sıcaklığının kontrol edilebildiği Tunable White LED ışık kaynakları, avize gövdesinin alt ve üzerinde konumlandırılmış ve tüm aydınlatma elemanları, aydınlık seviyesi ve renk sıcaklığı ayarı için DALI kontrol sistemi ile merkezden kontrol edilebilecek şekilde tesisatlandırılmıştır.

Avizelerin üzerinde, enerji kesilmelerinde acil aydınlatma işlevi görecek ve direkt aydınlatma sağlayacak konumda, kendinden güç kaynaklı acil aydınlatma elemanları kullanılmıştır.